خانه / اخبار / تاراج منابع طبیعی به بهانه ساخت زغال / آیا مسئولان بی توجه اند یا مردمان کدام مقصراند ؟

تاراج منابع طبیعی به بهانه ساخت زغال / آیا مسئولان بی توجه اند یا مردمان کدام مقصراند ؟

تاراج و تعارض به منابع طبیعی در شهرستان مریوان همچنان از سوی برخی افراد سودجو ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، شهرستان مریوان یکی از مهمترین شهرستان های گردشگر و تجاری استان کردستان به شمار می آید که طبیعت بکر و آب و هوای مطبوعش این روزها حال و هوای جالبی ندارد.

جنگل ها و مراتع شهرستان مریوان در این روزهای بهاری به جای آنکه از سوی مردم برای لذت جستن از زیبائی هایشان مورد استفاده قرار گیرد از ترس قطع شدن و سوخته شدن در آتش برخی از افراد سودجو بر خورد می لرزند.

متاسفانه از همان اوایل نیمه دوم فروردین ماه سالجاری در فضای مجازی عکس و فیلم هایی از قطع شدن و سوختن درختان شهرستان مریوان انتشار یافت که به بررسی وضعیت تعرض به منابع ملی و دست درازی سودجویان را نشان می داد، تصاویری که نشان از قطع درختانی را می داد که سال های گذشته از سوختن در اتش بعض افرادی سودجو نجات یافته بودند ولی امروز گرفتار طمع افرادی سودجوی دیگر شده بودند.

دست درازی تعدادی اندک به منابع طبیعی امروزه بیش از هر زمان دیگری نمود یافته و آنان برای رسیدن به مقداری پول حاضرند بسیاری از درختان مراتع و جنگل های موجود را برای ساخت زغال در آتش بسوزانند و در بازار عرضه کنند.

در شهرستان مریوان ۲۲۰ هزار هکتار اراضی وجود دارد
رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان مریوان از وجود ۲۲۰ هزار هکتار اراضی در این شهرستان خبر داده و اظهار کرد : از تعداد ۲۲۰ هزار هکتار اراضی موجود در شهرستان مریوان تنها ۳۰ هزار هکتار آن مربوط به اراضی کشاورزی بوده و مابقی آن که ۱۹۰ هزار هکتار می باشد اراضی منابع طبیعی است.

اسماعیل منوچهری افزود: از میزان ۱۹۰ هزار هکتار اراضی موجود منابع طبیعی در شهرستان مریوان ۹۳ هزار هکتار ان اراضی جنگلی بوده و ۱۰۰ هزار هکتار مابقی ان نیز شامل مراتع موجود در این شهرستان است.

منوچهری اظهار کرد : در طول یک ماهه نخست سالجاری میزان تخریب های انجام شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر شده است و از این رو باید عنوان کرد که میزان تخریب های موجود در سال پیش وضعیت مطلوبتری نسبت به امسال داشت.

وی خاطرنشان کرد : تخریب های صورت گرفته در سال پیش در اطراف شهر مریوان بوده و ما توانستیم با همکاری دادگستری و نیروهای انتظامی و با حضور به موقع توانستیم تا حدودی تخریب ها را جمع کرده و از گسترش ان نیز جلوگیری به عمل آوریم اما متاسفانه امسال تخریب ها به گونه ای گسترش یافته اند که امکان جمع آوری را برایمان کند کرده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مریوان افزود : سالیانه به طور متوسط ۱۲۰ پرونده برای افراد متخلف که به نوعی دست درازی به منابع طبیعی دارند از سوی منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان در مراجع قضایی پیگیری می شود.

اسماعیل منوچهری تصریح کرد : متاسفانه به دلایلی میزان تخریب های صورت گرفته در نخستین ماه سالجاری نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته دو برابر شده و این تخریب ها نیز در روستاهائی صورت می گیرد که پیشتر در آن مکان ها کوچکترین تخریب منابع طبیعی وجود نداشته است.

تشکیل 30 پرونده تخلف در نخستین ماه سالجاری برای متخلفین منابع طبیعی شهرستان مریوان

تشکیل ۳۰ پرونده تخلف در نخستین ماه سالجاری برای متخلفین منابع طبیعی شهرستان مریوان

منوچهری عنوان کرد : در یک ماه گذشته ۳۰ پرونده برای افرادی که به منابع طبیعی دست درازی کرده و تخلفی را انجام داده اند در دادگستری این شهرستان برای پیگیری های قضایی ساخته و ارجاع داده شده که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۱۵ پرونده بوده است.

وی عنوان کرد : افرادی که دست به این کار می زنند در سال های گذشته با توجه به باز بودن مرزهای موجود مشغول به کوله بری و کسب درآمد از طریق مرزها فعالیت داشته اند و امروزه باتوجه به بسته شدن مرزها و بیکار شدنشان به تخریب منابع طبیعی می پردازند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مریوان افزود : بنا بر قانون ماده ۲۱ واگذاری اراضی منابع طبیعی به جهاد کشاورزی در بسیاری از مکان های مریوان همانند سرشیو و کوماسی در راستای طرح گسترش و توسعه باغات این شهرستان انجام می گردد اما اراضی مناطق مرزی شهرستان بدلیل جنگلی بودنشان قابلیت واگذاری به مردم را ندارند.

اسماعیل منوچهری خاطرنشان کرد : با هر فردی که بخواهد به اراضی منابع طبیعی شهرستان مریوان دست درازی کرده و تخریبی انجام دهد برخوردی قاطعانه و قانونی خواهد شد و برایش پرونده ای در دادگاه و از وی شکایت خواهد شد.

دوست داران محیط زیست منابع طبیعی را یاری دهند

دوست داران محیط زیست منابع طبیعی را یاری دهند
منوچهری افزود : مردم این شهرستان هر کدام به نوعی از منابع طبیعی این شهرستان استفاده می کنند لذا لازم است که دوستداران منابع طبیعی این اداره را یاری دهند.

منوچهری عنوان کرد : متاسفانه گاها در فضای مجازی عکس یا فیلمی از تخریب ها به نمایش در می آید که اصلا مشخص نیست این عکس ها مربوط به اراضی کدام یک از مناطق این شهرستان است لذا از تمامی افرادی که این عکس ها را انتشار می دهند درخواست داریم ابتدا قبل از انتشار آنها را برای منابع طبعی ارسال کنند تا بتوانیم با حضور به موقع مانع از تخریب های گسترده مراتع و جنگل های موجود گردیم.

وی بیان کرد : امید است که مردم با مشاهده هر گونه تخلفی در اسرع وقت ما را از ان مطلع نموده و با همکاری های لازمه مانع از تخریب جنگل ها و مراتع موجود در این شهرستان شوند چرا که این منابع طبیعی مربوط به یک یا چند شخص مشخص نیست و این ثروتی است ملی و حفظ ان نیز برای همه افراد این جامعه ضروری است.

اسماعیل منوچهری در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد : با وجود این که اداره منابع طبیعی شهرستان مریوان از مشکلات عدیدی رنج می برد اما با مشاهده هر گونه تخلفی برخوردهای قاطع با متخلفان صورت خواهد گرفت ولی امید است که مردم این شهرستان ما را در انجام وظایف محوله خود یاری رسانند.

گزارش محمد رستگار کریمی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 17 =

Loading...
Loading...